⚠️ Od čtvrtku 22.2. máme dovolenou, tak balíčky budeme expedovat až od pondělí 26.2. E-shop je samozřejmě otevřený a jste zváni k nákupu. ✌️

Návod pro pro chytrou AI kameru

Příklady programování a použití AI kamery jsou zpracovány podle návodu k použití výrobce (viz niže) a také zkušeností z vlastního testování. Pro testování můžete využít některý z rozšiřujících modulů pro microbit s vyvedeným rozhraním I2C. Potřeba je také možnost napájení rozšiřujícího modulu z USB nebo vlastního akumulátoru. Kamera má totiž větší proudový odběr, který by nešel zajisti napájením přes desku microbit.

AI kamera dokáže identifikovat různé obrázky, sledovat čáru, rozpoznat a sledovat třeba balónek, identifikovat číslice, písmenka, barvy nebo také obličej. V následujících příkladech si demonstrujeme některé z těchto schopností.

Propojení AI kamery s modulem NEZHA

AI kameru propojte s modulem NEZHA pomocí kablíku s RJ konektory. Kablík zapojte do konektoru označeného I2C.

Propojení AI kamery s modulem NEZHA

Makecode rozšíření pro AI kameru

V makecode si přidejte rozšíření planetx-ai. Najdete ho po zadání do vyhledávacího okénka.

planetx-ai rozšíření pro makecode

Inicializace kamery

Pro základní inicializaci kamery zadejte bloky podle následujícího příkladu. Pak můžete otestovat, že kamera dokáže rozpoznávat jednotlivé obrázky. Název obrázku se vždy zobrazí na displeji kamery. Kamera dokáže také rozpoznat počet karet na obrázku a nebo souřadnice karty.

 

Program pro rozpoznání obrázku

Následující program pro microbit rozpozná obrázek kočky a zobrazí na displeji microbit smajlík. Můžete vyzkoušet, že program na jiné obrázky nereaguje.

 

Program pro rozeznání obličeje

Pokud se na obraze zachyceného kamerou objeví obličej, tak se na microbit displeji ukáže smajlík. Můžete vyzkoušet namířením kamery na svůj obličej. Jednoduše můžete do programu přidat i funkci pro zjištění velikosti obličeje nebo počtu obličejů na obrázku.

 

Program pro rozpoznání balónku

Program zjistí, který balónek kamera zachytila a podle toho vydá zvuk. Pokud budou na kameře oba balónky, tak se zvuky budou střídat. Kamera zvládne také vyčíslit celkový počet balónků na obrázku nebo zjisti souřadnice polohy balónku nebo jeho velikost.

 

Učící režim AI kamery

Tlačítkem A a B provedeme postupně naučení kamery konkrétním obrázkům. Kameru namiřte na obrázek a zmáčkněte tlačítko. Pak kamera obrázek analyzuje a uloží do paměti. Na displeji je odpočet, který nechte běžet do konce. Po nasměrování kamery na jednotlivé obrázky je pak kamera rozpozná a na displeji se zobrazí pořadové číslo obrázku.

 

Podmínky pro účast škol na testování AI kamery.

S AI kamerou vytvořte dva libovolné dva projekty a videa publikujte na FB stránky školy s hashtagem #hwkitchen. Videa mohou obsahovat záznam chování projektů a také makecode programování.

Pokud se chcete programu zúčastnit, tak nám napište přes tento formulář: Napište nám.